به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ ­هادی فرجوند در تشریح آخرین وضعیت روابط تجاری ایران و کنیا گفت: بر اساس آمار منتشر شده گمرک ایران، میزان صادرات غیر نفتی کشورمان به کنیا 138 میلیون دلار در سال 2017 بوده که معادل 365 درصد کل صادرات ایران نسبت به سال 2016 است. صادرات ایران در سال 2016 به ارزش 39 میلیون و 800 هزار دلار بود. کنیا در سال 2017 همواره جزو پانزده کشور نخست مقصد صادراتی ایران قرار داشته است.

طبق آمار منتشر شده گمرگ ایران، میزان تجارت دو کشور در سال 2017 میلادی بیش از 143 میلیون دلار بوده که تراز تجاری 132.1 میلیون دلار به نفع کشورمان است.
سفیر کشورمان در نایروبی افزود: میزان افزایش صادرات کشورمان به کنیا از لحاظ وزنی نیز در سال 2017 بیش از 205 هزار تن نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی (139 هزار تن) افزایش داشته است.
قیر، ال پی جی، روغن صنعتی، موم و پارافین، وازلین دارویی، ورقه ­های فولاد، فرش و انواع کف پوش، لوله و شیرآلات، کاشی و سرامیک، لوازم خانگی و مواد غذایی مهمترین کالای صادراتی ایران به کنیا است. علاوه بر این در دو سال اخیر بیش از یکصد میلیون دلار طرح های خدمات فنی مهندسی توسط شرکت‌ های ایرانی به انجام رسیده و در حال حاضر نیز مراحل مذاکره و انعقاد قرارداد تعداد دیگری از طرح های احداث سد و نیروگاه برق آبی، خطوط انتقال سوخت در جریان است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا گفت: در حال حاضر باتوجه به شرایط، بسترها وظرفیت های موجود کنیا در بخش هایی نظیر صنعت ساختمان سازی، کشاورزی و کشت فراسرزمینی، ایجاد صنایع تبدیلی، احداث درمانگاه و مراکز درمانی، صدور محصولات پتروشیمی، صادرات فرش، حوزه سدسازی و نیروگاهی برق فرصت مناسبی برای حضور و سرمایه گذاری شرکت های ایرانی فراهم است. همچنین با توجه به اینکه کنیا بعنوان دروازه ورود به منطقه شرق آفریقا نگریسته می شود، صادرات کالاهای ایرانی نه تنها به بازار این کشور بلکه به بازار کشورهای همسایه از جمله اوگاندا، تانزانیا، رواندا و بروندی نیز از طریق ورود به بازار کنیا امکان پذیر خواهد شد.
هادی فرجوند گفت: حمایت های دولت جمهوری اسلامی ایران در ترغیب سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این کشور با در نظر گرفتن مشوق های لازم و فراهم کردن صندوق ضمانت صادرات جهت ارائه تسهیلات مورد نیاز به سرمایه گذاران و در کنار آن ایجاد خط فاینانس، به رشد هر چه بیشتر صادرات غیر نفتی کشورمان به منطقه شرق آفریقا کمک خواهد کرد.
فرجوند افزود: سفارت جمهوری اسلامی ایران در نایروبی از شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه‌های تجاری و اقتصادی و خدمات فنی و مهندسی جهت حضور در کنیا با هدف دسترسی به بازار این کشور و نیز شرق آفریقا استقبال و حمایت های لازم را انجام خواهد داد.