ظرفیت ناکافی حمل و نقل در کنار قوانین دست و پاگیر حمل و نقل جاده‌ای و ریلی و همچنین بالا رفتن قیمت نفت در بازار جهانی در حال بالا بردن هزینه‌های حمل و نقل و تحمیل فشار تورم به مصرف کنندگان آمریکایی است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از اسپوتنیک؛ افزایش اخیر قیمت نفت در بازار جهانی و افزایش هزینه‌های عملیاتی در حمل و نقل جاده‌ای و ریلی‌ آمریکا به بالا رفتن هزینه‌های کلی حمل و نقل در این کشور و در نتیجه بالا رفتن قیمت برای مصرف کننده منجر می‌شود.

در حال حاضر شرکت‌های حمل و نقل آمریکایی در تلاش هستند تا فشار افزایش هزینه‌های خود را تا حد ممکن به مصرف‌کنندگان آمریکایی انتقال دهند.

جو گلابر کارشناس کنونی مؤسسه تحقیقات سیاست‌های غذایی بین‌المللی معتقد است هم‌اکنون حاشیه سود بسیاری از شرکت‌های آمریکایی کاهش یافته است و آنها در تلاش هستند تا هزینه‌های حمل و نقل را به مصرف کنندگان منتقل کنند و بدین ترتیب فشار بالا رفتن قیمت کالاها بر شانه‌های مصرف‌کنندگان خواهد رفت. 

بنا به گزارش حداقل ۱۰ مدیر شرکت‌های بزرگ آمریکایی، بخش خصوصی این کشور در کنار فروشگاه‌های زنجیره‌ای با موضوع بالا رفتن هزینه‌های حمل و نقل در این کشور روبرو شده‌اند. هزینه‌های حمل و نقل جاده‌ای طی ماه‌های گذشته به دلیل بالا رفتن قیمت نفت و همچنین گردباد اخیر در تگزاس آمریکا که به مختل شدن روند پالایش نفت خام و تولید حامل‌های انرژی منجر شد افزایش یافته است.

از سوی دیگر افزایش هزینه‌های بیمه و قوانین دست و پا گیر و همچنین تحرکات کارگری به افزایش هزینه حمل و نقل جاده‌ای در آمریکا انجامیده است. 

در عین حال اوضاع حمل و نقل ریلی آمریکا نیز خوب نیست چرا که بخش قابل توجهی از این صنعت نیز تحت تاثیر بالا رفتن قیمت نفت و گازوئیل قرار گرفته است و از سوی دیگر نگرانی‌های امنیتی در استفاده از آنها با استناد به خارج شدن تعداد زیادی واگن از ریل طی ماه‌های گذشته نیز رو به افزایش است و باعث شده است که کنترل‌های فنی افزایش یافته و درنتیجه تأخیر و هزینه‌های حمل و نقل ریلی نیز افزایش یابد. 

مدیران صنعت خرده‌فروشی و عمده‌فروشی در آمریکا اعلام کرده‌اند که امسال قیمت‌های خود را افزایش خواهند داد.

وزارت کار آمریکا نیز طی گزارش دیگر اعلام کرده است که ماه گذشته میلادی شاخص قیمت مصرف‌کننده در آمریکا بیشترین رشد را طی یک سال گذشته تجربه کرده است.