تصویر روز: دبیر انجمن صنایع لبنی از صادرات ۸۰ درصدی محصولات لبنی به بازار عراق خبر داد.
رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران ، از کاهش تعرفه صادرات محصولات لبنی به عراق خبر داد و گفت: در ماه‌های اخیر تعرفه صادرات محصولات لبنی به عراق از ۱۰ به ۴۰ درصد افزایش یافته بود که مذاکرات با مسئولان عراقی برای بازگرداندن تعرفه ها به نتیجه ای نرسید و درنهایت مشکل از مسیر دیگری حل شد.

وی با اشاره به اینکه عراق تحت فشار مجامع جهانی اقدام به تصویب تعرفه جدید محصولات لبنی کرده است، افزود: عراق تحت فشار سازمان های جهانی به منظورسرمایه گذاری کشورهای اروپایی و آمریکا در کشور خود باید به استاندارد کردن تعرفه گمرکی و ثبات تعرفه بپردازد که در نهایت تعرفه صادرات از ۴۰ به ۱۰ درصد تقلیل یافت.

باکری با اشاره به آخرین وضعیت صادرات محصولات لبنی بیان کرد: بنابر آمار ۹ ماهه گمرک، ۵۰۰ هزارتن محصولات مختلف لبنی به بازارهای هدف صادر شد و پیش بینی می شود که ارزش صادرات محصولات لبنی تا پایان سال به رقم یک میلیارد دلار برسد.

دبیر انجمن صنایع لبنی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد محصولات لبنی به بازار عراق صادر می شود،گفت: با توجه به رفع مشکلات تعرفه‌ای، سایر موانع از جمله رقابت با رقبا در بازار عراق شدت خواهد یافت که اخذ سهم بازار و رقابت با رقبا مستلزم هزینه و انرژی شرکت های صادرکننده است.

پرداخت ۶۷ میلیارد تومان مشوق صادراتی تا پایان سال
وی در بخش دیگر سخنان خود درباه آخرین وضعیت اخذ مشوق صادراتی به صادرکنندگان اظهار کرد: براساس آخرین پیگیری ها از وزارت جهاد کشاورزی به نظر می رسد که بخشی از باقی مانده این مشوق ها تا پایان سال پرداخت شود.

باکری با اشاره به اینکه تا کنون ۴۴ میلیارد تومان مشوق صادراتی به صادرکنندگان پرداخت شده است، بیان کرد: از مجموع ۱۰۶ میلیارد تومان باقی مانده حدود ۶۷ میلیارد تومان تا پایان سال در اختیار صادرکنندگان خواهد گرفت که این امر در رونق صادرات تاثیر بسزایی دارد.

توزیع شیر مدارس در هاله ای از ابهام
دبیر انجمن صنایع لبنی در بخش پایانی سخنان خود درباه آخرین وضعیت توزیع شیر مدارس تصریح کرد: براساس نامه انجمن به وزارت جهاد کشاورزی و صنعت تقاضا کرده ایم که پس از انعقاد قرارداد، توزیع رایگان شیر مدارس آغاز و پس از تامین منابع ، وجه آن به کارخانه های لبنی پرداخت شود.