حذف ارز مبادله‌ای برای صنعت خودرو، با اعتراض و واکنش شدید فعالان این صنعت همراه بوده است. معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در جلسه‌ای که چندی پیش با خودروسازان داشتیم، مباحث مورد نظر آنها بررسی شد و تصمیم گرفتیم ارز مبادله‌ای برای واردات برخی قطعات اجتناب‌ناپذیر خودروها اختصاص یابد.

محسن صالحی‌نیا در نشستی خبری که دیروز در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، در پاسخ به سؤالی درباره شرایط نامساعد پیش‌آمده برای قطعه‌سازان به دلیل نوسان به‌وجودآمده در بازار ارز، بیان کرد: شش هزار تا هفت هزار ‌میلیارد تومان ظرفیت در نوسازی قطعه‌سازی خودرو وجود دارد و امیدواریم بتوانیم کمک‌های مناسبی در بخش تسهیلات برای پروژه‌های قطعه‌سازان داشته باشیم تا در زمینه‌ کاهش قیمت تمام‌شده گام برداریم. دو مسئله برای قطعه‌سازان در نظر گرفته شده که یک مورد مربوط به مواد اولیه نظیر مس، فولاد، آلومینیوم و موضوع دوم مربوط به نرخ ارز مبادلاتی است.

او افزود: برای واردات برخی قطعات اجتناب‌ناپذیر خودروها، تلاش می‌کنیم ارز مبادله‌ای اختصاص یابد.

معاون وزیر صنعت با اشاره به تسهیلات پرداختی به حوزه صنعت و معدن در سال جاری اعلام کرد: برآورد رقم پرداختی در این بخش در سال جاری ۱۸۰‌هزار‌میلیارد تومان از تسهیلات بانکی برای واحدهای کوچک، متوسط و بزرگ برای رسیدن به حداقل ظرفیت اقتصادی است و در ۹ ماهه سال جاری ۱۱۸‌هزار‌میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که هشت درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد کرده است.

او پرداخت تسهیلات نوسازی صنایع را ناموفق توصیف کرد و افزود: قرار بر این بود که ۱۰‌هزار‌ میلیارد تومان تسهیلات برای نوسازی و بهسازی صنایع پرداخت شود که از این رقم تنها ۴۸۰‌میلیارد تومان تاکنون محقق شده است.

صالحی‌نیا گفت: طرح مذکور در دو، سه ماه گذشته در دستور کار قرار گرفته و از پنج هزار و ۶۰۰ واحد متقاضی، هزارو ۲۰۰ واحد به بانک‌ها معرفی شده‌اند و متأسفانه تنها ۱۴۰ واحد موفق به دریافت تسهیلات شدند. او درباره آمار واحدهای غیرفعالی که فعال شده‌اند نیز بیان کرد: همیشه آمار این واحدها متغیر است. عده‌ای آمار واحدهای راکد را هفت تا هشت درصد می‌دانند و شرکت شهرک‌های صنعتی هم تعداد واحدهای راکد را ١٨ درصد اعلام می‌کند. براساس آمار سال گذشته بیش از هفت‌هزار واحد به چرخه تولید بازگشتند و امسال هم بیش از شش ‌هزار واحد افزایش تولید داده‌اند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: واحدهایی که از روند توقف به فعالیت رسیده‌اند، باید دید با چند درصد ظرفیت فعال شده‌اند. اگر این واحدها با ٣٠ درصد ظرفیت فعال شده باشند، خوب نیست.

او تأکید کرد: ما درباره واحدهای بزرگ که فعالیت آنها در چرخه تولید تأثیرگذار است، حساس بوده و بر آنها نظارت داریم. مشکلات کارگری، پرداخت‌ها و... آنها را رصد می‌کنیم. با بانک‌ها تعامل داریم که منابع مالی این واحدها را برای پرداخت حقوق و دستمزد نیروهایشان تأمین کند. استان‌های ما نیز همواره با ٤٠ تا ٥٠ واحد صنعتی برای تأمین برق و آب و غیره جلسه دارند.

صالحی‌نیا درباره تبیین برنامه‌ها و تشریح عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز یادآور شد: برای چهار هزارو ٦٤٣ واحد تولیدی در ١٠ ماهه سال جاری جواز بهره‌برداری صادر شده است و شاهد رشد ٥.٥ درصدی صدور جواز بهره‌برداری واحدهای تولیدی در ١٠ ماهه سال جاری درمقایسه‌با مدت مشابه سال گذشته هستیم.

او افزود: در بخش‌های عمده‌ای از تولید کشور با رشد روبه‌رو شده‌ایم اما این بدان معنا نیست که در بخش دیگری از تولید کشور با مشکل مواجه نیستیم.

در استانداردهای جدید خودرو تجدیدنظر می‌شود

صالحی‌نیا گفت: طبق توافق با سازمان استاندارد قرار شده درباره استانداردهای ۸۵گانه خودرویی، در بخش استانداردهای اختیاری، تعادل لازم، ایجاد و به نوعی بازنگری شود.

به گفته او از آنجا که برخی از این استانداردها در اروپا نیز تشویقی است، با سازمان ملی استاندارد هماهنگ شده که استانداردهای مربوط به ایمنی معادل آخرین استانداردهای روز باشد ولی قرار شده در مورد استانداردهای اختیاری، تعادل لازم ایجاد شود و به نوعی می‌توان از اصطلاح بازنگری استفاده کرد.

این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت قراردادهای خودرویی نظیر سیتروئن، فولکس، ماموت و رنو عنوان کرد: قرارداد سایپا و سیتروئن در حال پیشبرد است و سرمایه‌‌گذاری و تأمین تجهیزات مدنظر قرار گرفته است. این قرارداد دو ماه از برنامه مربوط به خود عقب افتاده، اما طبق وعده اواسط تیر سال آینده کار خود را آغاز می‌کند.

صالحی‌نیا افزود: قرارداد رنو به سرانجام رسیده و در ماه‌های آینده شاهد شرایط خوبی برای آن خواهیم بود. ایدرو طرف اصلی در قرارداد رنو است و خود آنها در این زمینه باید پاسخ‌گو باشند. 
تولید کاغذ روزنامه نصف شد

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین از کاهش ٤٩ درصدی ظرفیت تولید کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر خبر داد و اعلام کرد: با کاهش ظرفیت تولید در کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر مواجهیم و نیاز این بخش از طریق واردات تأمین شده است.

منبع: ارانیکو