وزیر گمرک و تجارت ترکیه گفت، این کشور تلاش ها برای ترانزیت کالا از طریق ایران و عراق را به خصوص برای افزایش تجارت با قطر سرعت خواهد بخشید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری دیلی صباح، بولنت تفنگچی، وزیر گمرک و تجارت ترکیه گفت، این کشور تلاش ها برای ترانزیت کالا از طریق ایران و عراق را به خصوص برای افزایش تجارت با قطر سرعت خواهد بخشید. وی افزود: «ما می خواهیم مکانیزمی ایجاد کنیم که ترانزیت میان دو کشور را تسهیل کنیم و یک مسیر ترانزیتی از طریق عراق ایجاد نماییم.»

تفگچی گفت، حجم مبادلات تجاری بین دو کشور که در سال 2015 حدود 784 میلیون دلار بود، تا نوامبر 2017 به 788 میلیون دلار رسید، در حالی که این رقم در کل سال 2016، 678 میلیون دلار بود.

وی در ادامه صحبت های خود که در مجمع تجاری ترکیه و قطر در دوحه ایراد شد گفت، ترکیه مصمم است تمام گام های ضروری برای بهبود روابط با قطر را بردارد. «من تمایل دارم یک بار دیگر تاکید کنم که ما مایلیم به تعهداتمان در زمینه عرضه تسهیلات متقابل به ویژه برای تجار و تشویق سرمایه گذاری عمل نماییم... ما تلاش هایمان برای تسهیل ترانزیت کالا از طریق ایران و عراق به ویژه برای افزایش تجارت با قطر را سرعت خواهیم بخشید. ما می خواهیم مکانیزمی ایجاد کنیم که موجب تسهیل تجارت بین دو کشور و ترانزیت از طریق خاک عراق شود.»