در میان ۲۰۹ صادرکننده انواع روغن نباتی در جهان در رتبه ۸۷ و در میان ۲۲۶ واردکننده این محصول در رتبه ۳۲ قرار دارد.

به گزارش رتبه آنلاین، بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات روغن ساخته شده نباتی از ۱۰ میلیون دلار در سال ۹۲ به ۳۴ میلیون دلار در سال ۹۵ افزایش یافت. واردات این محصول نیز که در سال ۹۴ حدود ۷۵ میلیون دلار بود در سال گذشته به ۵۱ میلیون دلار رسید.

روغن ساخته شده نباتی ایران در سال گذشته بیشتر به کشورهایی از جمله عراق، افغانستان و پاکستان صادر شد و در مقابل از کشورهایی مانند مالزی، امارات، هند و ترکیه این روغن را وارد کردیم.

براساس آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در نیمه نخست امسال ۷۳۸ هزارتن روغن نباتی در کشور تولید شد در حالی که رقم آن برای کل سال ۹۵ بالغ بر یک میلیون و ۴۸۴ هزارتن و در سال ۹۲ یک میلیون و ۴۴۰ هزارتن بوده است.

طبق گزارش ادواری محصولات منتخب از سوی دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با مشارکت دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی، متوسط هزینه ایجاد شغل در صنایع روغن‌های نباتی و حیوانی بر اساس اطلاعات پروانه‌های بهره‌برداری صادره از ابتدای ۹۲ تا پایان تیرماه ۹۶ حدود ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و متوسط هزینه برای ایجاد کارگاه در این حوزه حدود ۱۱۴ میلیارد ریال بوده است.

اشتغالزایی ۱۱۲ هزار نفری

براساس گزارش ها ۶۵۳ طرح نیمه تمام تولید روغن ساخته شده نباتی تا پایان سه ماهه اول ۹۶ در کشور وجود دارد که ظرفیت اسمی این طرح‌ها در مجموع بیش از ۶ میلیون و ۷۶۶ هزار تن است و با راه‌اندازی آن‌ها برای بیش از ۱۱۲ هزار نفر اشتغال به وجود خواهد آمد.

از سوی دیگر تعداد طرح‌ها با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد در حوزه تولید روغن ساخته شده نباتی در کشور ۱۷۷ طرح با مجموع ظرفیت اسمی حدود یک میلیون و ۷۹۵ هزار و ۲۳۷ تن است که برای حدود ۱۳ هزار و ۱۸۰ نفر اشتغال ایجاد خواهد کرد.
همچنین تا پایان سه ماهه امسال، ۳۳۸ واحد فعال تولید روغن ساخته شده نباتی در کشور وجود دارد که ظرفیت اسمی این واحدها در مجموع ۵ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۳۸۵ تن بوده و زمینه اشتغال برای ۱۰۳ هزار و ۸۷۹نفر به وجود آورده است.

ظرفیت تولید روغن نباتی ۳ میلیون و ۷۰۰ هزارتن
ظرفیت سازی روغن نباتی نیز از سه میلیون و ۶۲۴ هزارتن در سال ۹۲ به سه میلیون و ۷۰۰ هزارتن در سال گذشته افزایش یافت و در شش ماهه امسال نیز همین سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسید.

تهران، بزرگترین تولید کننده روغن نباتی کشور
بر اساس آمار تولید واحدهای منتخب سال ۱۳۹۵، استان تهران با ۴۷٫۲۳ درصد از تولید روغن ساخته شده نباتی کشور بزرگترین تولید کننده این محصول است و پس از این استان، خوزستان با ۱۰٫۶ درصد از تولید کل کشور در رتبه دوم قرار دارد.

فعالیت‌های تحقیق و توسعه ای در ۱۵ استان کشور

کشورهای توسعه یافته و شرکت‌های بزرگ با بهبود روش‌های تولید از طریق گسترش روزافزون فعالیتهای پژوهشی و جذب نتایج تحقیق و توسعه ای سایر شرکتها و کشورها، به تدریج ظرفیت‌های اقتصادی خود را به تولید محصولات پیچیده تر و متنوع تر اختصاص می‌دهند تا کالاهای برخوردار از فناوری پیشرفته را تولید و صادر کنند.
فعالیت‌های تحقیق و توسعه ای در حوزه تولید روغن اکنون در ۱۵ استان کشور و در شرکت‌های مختلف در حال انجام است.